Fazıl Say – “Sait Faik” – Sahne Eseri Opus 51, 60 Dakika, 2014 Sait Faik’in “STELYANOS HRİSOPULOS GEMİSİ” adlı hikayesinden yola çıkarak.

İstanbul Müzik Festivali, ölümünün 60. yılında edebiyatımızın “büyük öykücüsü” Sait Faik’i, çağımızın önde gelen bestecileri arasına ismini şimdiden büyük harflerle yazdırmış olan Fazıl Say’a verdiği yeni yapıt siparişiyle hatırladı.

Fazıl Say, “Tamamı makamsal olacağı için benim için bir ilktir ve özeldir; bir klasik müzik bestecisinin Türk sanat musikisine bu kadar yakınlaşmak istemesi sanırım tarihte de ilk olacaktır. Piyano ile kanunun, viyolonsel ile kemençenin diyalog ve bütünleşme halinde olacağı bir ilk yaratmak istiyorum” dediği Sait Faik projesini “Stelyanos Hrisopulos Gemisi” hikâyesi üzerine yazdığı bir sahne eseri olarak tanımlıyor.

Özen Yula’nın yazdığı ve sahnelediği, bir edebiyat-müzik buluşması olan eserde tiyatro oyuncularımız Demet Evgar, Songül Öden ve Esra Bezen Bilgin anlatıcı rolünü üstleniyor. Say’ın “İlk Şarkılar” albümünde işbirliği yaptığı, dinleyiciyi derinden etkileyen sesiyle Serenad Bağcan ve güçlü yorumu ile Zeynep Halvaşi’nin yanı sıra Borusan Quartet, kanunda Hakan Güngör, kemençede Derya Türkan ve vurmalı çalgılarda Aykut Köselerli Fazıl Say’la sahneyi paylaştılar. Eserin dünya prömiyeri Sait Faik’in yaşamının büyük bir bölümünü geçirdiği, pek çok hikâyesini kaleme aldığı ve anılarının adeta zamanda asılı kaldığı Burgazada’nın sahilinde, yıldızların altında gerçekleşti. Eser ikinci gününde ise Zorlu PSM’de dinleyicilerle buluştu. Çağdaş hikâyeciliğe yaptığı katkılarla Türkiye edebiyatında bir dönüm noktası sayılan Sait Faik Abasıyanık’ı ölümünün 60. yılında anan bu anıtsal proje, büyük hikâyecimizi Fazıl Say’ın eseriyle bir kez de notalarda ölümsüzleştirdi.

Fazıl Say – “Sait Faik” – Sahne Eseri, Opus 51, 60 Dakika, 2014 Sait Faik’in “STELYANOS HRİSOPULOS GEMİSİ” adlı hikayesinden yola çıkarak.

Uyarlayan ve sahneye koyan; Özen Yula. İstanbul Müzik Festivali siparişidir. – (25 Haziran 2014, Burgazada)

     Demet Evgar, I. Anlatıcı

Esra Bezen Bilgin, II. Anlatıcı

Songül Öden, III. Anlatıcı

Serenad Bağcan, Vokal

Solist Zeynep Halvaşi,  Vokal

Solist Fazıl Say, Piyano

Borusan Yaylısazlar Dörtlüsü – Esen Kıvrak, Olgu Kızılay, Efdal Altun, Çağ Erçağ Hakan Güngör,

Kanun Derya Türkan,

Kemençe Aykut Köselerli,

 

Vurmasazlar Bölüm I – Hikâye’ye Başlarken

Bölüm II – Lodosların Adasında Kış

Bölüm III – Stelyanos’un Şarkısı

Bölüm IV – Maziden Gelen Stelyanos

Bölüm V – Burgaz’ın Vahşi Kedileri

Bölüm VI – Trifon’un Düşleri

Bölüm VII – Burgazada’nın Şarkısı

Bölüm VIII – Trifon’un Denizleri

Bölüm IX – Gemi

Bölüm X – Stelyanos’a Hediye

Bölüm XI – Zalim Çocuklara Dair Şarkı

Video Yönetmen: Canberk Benli

Fotoğraflar: Volkan Kovancısoy